Kilkudniowe spływy kajakowe Rospudą | Necko.pl - Nowe spojrzenie na Augustów

Kilkudniowe spływy kajakowe Rospudą

sply-compressorSlide thumbnail
s5-compressor
spływy kajakowe
s3

ROSPUDA – kilkudniowe spływy kajakowe


Jez. Czarne – Filipowskie, rz. Rospuda, jez. Rospuda, jez. Necko, Augustów – port „Necko”.
Czas trwania: 5-6 dni Długość trasy – 72 km

Bakałarzewo – rz. Rospuda – Augustów
Czas trwania: 3 dni Długość trasy – 55 km

Trasa spływu rzeką Rospuda jest nieco trudna, dostępna dla osób, które pierwsze doświadczenia z kajakami mają już za sobą lub dla osób początkujących w towarzystwie doświadczonych. Rzeka jest dość wąska, silnie meandruje, szczególnie wiosną charakteryzuje się szybkim nurtem, miejscami ma kamieniste dno.

Trasa jest bardzo różnorodna i malownicza. Na pewno nie będziecie się nudzić.

Rospuda


Rospuda jest szlakiem o bardzo różnym charakterze rzeki i jej otoczenia – od prawie górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach i kamienistych przełomach do wolno płynącej nizinnej rzeki o brzegach zabagnionych i porośniętych szuwarami.
Startujemy w miejscowości Filipów – jest to duża wieś gminna, gdzie zachwał się do dziś układ przestrzenny z czasów lokalizacji miasta około 1570 roku. Trasa nasza prowadzi zarówno przez tereny rolnicze jak i przepiękne obszary leśne, wiele jest płycizn z szybkim prądem oraz wykrotów drzew często grodzących koryto rzeki na całej szerokości. Jest to interesujący szlak szczególnie dla osób nielubiących się nudzić, bo na to Rospuda wam nie pozwoli. Na trasie spływu oprócz Filipowa znajdują się dwie małe miejscowości – Bakałarzewo i Raczki. Są to interesujące miasteczka o układzie urbanistycznym, którego nie znajdziemy w innych częściach Płn. – Polski. Innym niezwykle interesującym obiektem są ruiny pałacu Paca w Dowspódzie. Pałac powstał w latach 1820 – 1823 według projektu architektów włoskich i stanowił najokazalszy obiekt pałacowy często opisywany w podręcznikach szkolnych. Niestety został on zniszczony po powstaniu listopadowym, w którym Hrabia Pac brał czynny udział. Do dzisiejszych czasów pozostał jedynie wspaniały portyk pałacowy, wieża oraz pozostałości wspaniałego parku.
Płynąc dalej stajemy w Uroczysku święte Miejsce – prastarym miejscu kultu pogańskiego. Obecnie znajduje się tu postawiony prawdopodobnie około 700 lat temu cudowny krzyż oraz mała kapliczka. Płynąc dalej Rospuda zamienia się w nizinna rzekę o szerokim korycie i leniwym nurcie. Naszą wyprawę kończymy w Augustowie, największej miejscowości na całej trasie Rospudy.
Spływy jednodniowe

Zapoznaj się również z ofertą naszych spływów jednodniowych