Spływy kajakowe | Necko.pl - Nowe spojrzenie na Augustów

sply-compressorSlide thumbnail
s5-compressor
spływy kajakowe
s3

Spływy kajakowe Czarną Hańczą, Rospudą, Biebrzą

Oferujemy kilkudniowe jak również jednodniowe wycieczki kajakowe z możliwością dowozu osób na dane miejsce.

Istnieje możliwość samodzielnego wyboru innych tras w dowolnym czasie i o dowolnej długości.

Poniżej opis kilku wybranych szlaków spływów kajakowych:

Czarna Hańcza


Długość szlaku: 68 km

Długość spływu: 4-5 dni (opcjonalnie: +3 dni szlakiem rzeki Blizny)

Jest szlakiem o bardzo różnym Długość szlaku charakterze rzeki i jej otoczenia – od prawie górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach i przełomach z kamienistym dnem, do wolno płynącej nizinnej rzeki o brzegach zabagnionych i porośniętych szuwarami. Przeszkody na trasie w postaci kamienistych płycizn z szybkim prądem oraz wykroty drzew grodzące koryto rzeki, dla jednych są utrudnieniami i z tych względów zniechęcają ich do wyboru tej trasy, dla innych stanowią zaś dodatkowe atrakcje w czasie spływu.
Czarna Hańcza wypływa z Jez. Czarnego na wys. 175 m n.p.m. i przepływa przez dziewięć jezior, pokonując różniące się od siebie dwie krainy – Pojezierze Suwalskie z bogata rzeźbą polodowcową oraz płaską, sandrową równinę Puszczy Augustowskiej. Na trasie spływu kilka ciekawych miejscowości: m.in. Filipów oraz małą wieś Matlak gdzie odkryto najstarsze ślady pobytu człowieka na Suwalszczyźnie z okresu środkowej epoki kamiennej (7500 – 4000 lat p.n.e.). Po dopłynięciu do ujścia rzeki Szczeberki z lewej strony wpływamy na nią. Płynąc pod prąd dotrzemy nad jezioro Blizno do miejscowości Ateny (przedłużamy w ten sposób trasę spływu Rospudy o 36 km w obie strony). Po dotarciu do Aten i noclegu wracamy na Rospudę. Spływ kończymy w Augustowie.

Rospuda


Rospuda jest szlakiem o bardzo różnym charakterze rzeki i jej otoczenia – od prawie górskiej rzeki o wysokich, często zalesionych brzegach i kamienistych przełomach do wolno płynącej nizinnej rzeki o brzegach zabagnionych i porośniętych szuwarami.
Startujemy w miejscowości Filipów – jest to duża wieś gminna, gdzie zachował się do dziś układ przestrzenny z czasów lokalizacji miasta około 1570 roku. Trasa nasza prowadzi zarówno przez tereny rolnicze jak i przepiękne obszary leśne, wiele jest płycizn z szybkim prądem oraz wykrotów drzew często grodzących koryto rzeki na całej szerokości. Jest to interesujący szlak szczególnie dla osób nielubiących się nudzić, bo na to Rospuda wam nie pozwoli. Na trasie spływu oprócz Filipowa znajdują się dwie małe miejscowości – Bakałarzewo i Raczki. Są to interesujące miasteczka o układzie urbanistycznym, którego nie znajdziemy w innych częściach Płn. – Polski. Innym niezwykle interesującym obiektem są ruiny pałacu Paca w Dowspódzie. Pałac powstał w latach 1820 – 1823 według projektu architektów włoskich i stanowił najokazalszy obiekt pałacowy często opisywany w podręcznikach szkolnych. Niestety został on zniszczony po powstaniu listopadowym, w którym Hrabia Pac brał czynny udział. Do dzisiejszych czasów pozostał jedynie wspaniały portyk pałacowy, wieża oraz pozostałości wspaniałego parku.
Płynąc dalej stajemy w Uroczysku święte Miejsce – prastarym miejscu kultu pogańskiego. Obecnie znajduje się tu postawiony prawdopodobnie około 700 lat temu cudowny krzyż oraz mała kapliczka. Płynąc dalej Rospuda zamienia się w nizinna rzekę o szerokim korycie i leniwym nurcie. Naszą wyprawę kończymy w Augustowie, największej miejscowości na całej trasie Rospudy.

Biebrza


Naszą włóczęgę po Biebrzy rozpoczniemy 29 km poniżej jej źródeł w miejscowości Lipsk, której herb – korab pod żaglami – nadal król Stefan Batory. Początkowo płyniemy bystrym nurtem, nabierającym prędkości wzdłuż lasów, trzcinowisk i brzezin. Z rzadka mijamy nieliczne wioski, przepływamy pod mostami drogowymi, także i drewnianymi.
Biebrza jest rzeką nizinną, silnie meandrującą z dużą liczbą starorzeczy, odnóg, rozlewisk, zatok i wodnych zastoisk. Charakteryzuje się szerokim korytem, znaczna głębokością i wyraźnym choć nierwącym nurtem. Na naszej trasie odwiedzamy miedzy innymi Dolistowo ze znajdującym się w tamtejszym kościele dzwonem z 1692 roku, Goniądz – wywodzący swą nazwę od słowiańskiego słowa „gon”- bobrze gniazdo oraz Osowiec z potężnym systemem fortyfikacji niegdysiejszej carskiej twierdzy. Ciekawostką są tu także siedliska bobrów w fosach otaczających twierdze.
Biebrza, nazywana przez niektórych polską Amazonką, przebiega przez Biebrzański Park Narodowy. Wyjątkowość BPN polega na tym, że w środku Europy zachował się w pierwotnej formie obszar o powierzchni 200 tys. hektarów. Obszar dziki, bezkresny, słabo zaludniony a miejscami wręcz bezludny, stanowiący wyzwanie dla wszystkich żądnych przeżycia niesamowitej przygody z dziewiczą przyrodą.
Zapraszamy na ten niezwykły spływ.

Szczegółowe informacje dotyczące spływów kajakowych znajdziesz na podstronach:

Jednodniowe spływy kajakowe                                Kilkudniowe spływy kajakowe